2021 IOWF NOMINATIONS

Best Short Film

COMBATTRE
Producer: Hayden Livesay 
[USA], 5'


STAY WITH ME
Producer:  Mark Owen
[UK], 8'


DELIVER YOU
Producer: Massimiliano Reina
[Italy], 17'


IN ISOLATION
Producer: Edmund C. Short
[UK], 10'


YOUR HAND
Producer: Belle Arti Academy in Bari 
[Italy], 10'

 

 

Best Directing

STAY WITH ME (Short Film)
Mark Owen


YOUTUBE POLICEMAN (Web Series)
Akaki Sakhelashvili


COMBATTRE (Short Film)
Hayden Livesay

DEAD CENTRE (Web Series)
Benno Thiel


MILIZ! (Web Series)
Moritz Adlon & Wouter Wirth

 

Best Actor


SERGEI CHIKHACHEV
Russian Cyberpunk Farm [Web Series]
 
FYODOR LAVROV
YouTube Policeman [Web Series]

 
TONY VINCI
Combattre [Short Film]

ASHLEY TABATABAI
The Remote Office [Web Series]

MIGUEL ABRANTES OSTROWSKI

Miliz! [Web Series]

 

Best Newcomer Actor

TAKEO ITO 
Like in Movies [Web Series]
 
ANDREY BORISOV
YouTube Policeman [Web Series]

LOUIS MOORE
Everybody Hates Me [Web Series]

 

Best
Cinematography

YOUTUBE POLICEMAN 
[Web Series]
Akaki Sakhelasvili
 


BASTARDS
[Web Series]
Patrick Tresch
 

STAY WITH ME
[Short Film]
Beatriz Delgado Mena


RUSSIAN CYBERPUNK FARM 
(Web Series)
Roman Korobko


MILIZ!
(Web Series)
Thomas Spitschka

 

Best Web Series

BASTARDS
Producers: Elena Tatti | Thierry Spicher 
Patrick Suhner | Anaïs Emery
[Switzerland]


RUSSIAN CYBERPUNK FARM
Producers: Valeriy Fedorovich | Evgeniy Nikishov
[Russian Federation]

 
YOUTUBE POLICEMAN
Producers: Sergey Karshkov | Maxim Kiryukhin | Vladislav Dlyanchev | Julia Sotnikova | Yulia Zaytseva
[Russian Federation]
 

MILIZ!
Producer: Salome Tomasek
[Germany]


RESISTANCE

Producers: Mathieu LalandeLeila Bellec
[France]


 

"Pablo Cedrón" Award

Best Original Screenplay

BASTARDS [Web Series]
Malou Briand & Raphaël Meyer
 
RUSSIAN CYBERPUNK FARM [Web Series]
Sergey Vasiliev
 

THE GREY AREA [Web Series]
Comika Hartford

RESISTANCE [Web Series]
Maxime Chefdeville

HALFWAY TO FIFTY [Web Series] 
Amanda Frances
 

Best Actress

 RACHEL BURKE
Dead Centre [Web Series]
 
BETTINA DEVIN
The Grey Area [Web Series]
 
PIP EDWARDS
Everybody Hates Me [Web Series]

 
LUCY RUSSELL
The Remote Office [Web Series]

LOLA-ANDREONI PHAM
Resistance [Web Series]

 

Best Newcomer Actress

SNEZHANA SAMOKHINA 
YouTube Policeman [Web Series]

SASHA GRAVAT HARSCH
Bastards [Web Series]

FALKA KLARE
Miliz! [Web Series]


 

Best Young Director

SERGEY VASILIEV
Russian Cyberpunk Farm [Web Series]
 
MAXIME CHEFDEVILLE
Resistance [Web Series]

LOUIS MOORE & EMILY LEVELLE
Everybody Hates Me [Web Series]

Best Special &

Visual Effects

RUSSIAN CYBERPUNK FARM 
Alexey Fomin
 
BASTARDS

Quentin Schwarz
 
MILIZ!

Korbinian Weber

 

Best Original Music

YOUR HAND (Short Film)
composed by:  Stefano Micunco
 
BASTARDS (Web Series)
composed by:  Nathan Baumann & Gaspard Gigon

MILIZ! (Web Series)
composed by: Hans Konnecke & Manuel Seum

RESISTANCE (Web Series)
composed by: Benjamin Ribolet

THE 12 SACRED MOONS (Web Series)
composed by: Jason Kruppa and Micah Smith