2018 IOWF NOMINEES

Best Short Film

Paranoia

Producers :  Samantha Laurenti 10' [USA]

 

The Trick

Producer :  Pierre & Max, 6' [France]

 

I Will Crush You & Go To Hell

Producer :  Fabio Soares & Célia Paysan, 22' [France]

 

Bang Bang Goes the Gun

Producer :  Sean Renzetti, 17' [USA]

 

Valley of the Mind

Producer :  Edward Mines , 8' [Canada]

 

Best Web Series

Dele Viaje

Season 2, [Costa Rica]

 

The Grey Area

Season 1, [USA]

 

The Last Call

Season 1, [Spain]

 

The Cell

Season 1, [France]

 

Nemausus

Season 1, [France]

Sparebnb

Season 1, [UK]

Queering

Season 1, [USA]

The Elevator 

Season 1, [Turkey]

Flight69

Season 1, [France]

Porn

Season 1, [Brazil]

 

Best Directing

Jose Pablo Garcia Montero

Directors of Web Series :  Dele Viaje - Season 2

 

Guillaume Lubrano

Director of Web Series :  The Cell

 

Quentin Uriel

Director of Web Series :  Nemausus

 

Adam Lavis & Jo Smyth

Directors of Web Series :  Sparebnb

 

Leticia De Bortoli

Directors of Web Series :  Queering

 

 

 

Best "Young Director"

Bora Omeroglu

The Elevator [Web Series]

 

Paula Weiss

Porn [Web Series]

 

Christina Cooper

Loyalty [Short Film]

 

Karine De Falchi

Flight69 [Web Series]

 

Mark Singer & Jamie Terry

The Elephant in the Room [Short Film]

 

Best Actor

Teo Ciltia

Blue Lies [Short Film]

 

Ryan Light

Blind [Web Series]

 

Marty Lindsey

The Reunion [Web Series]

 

Skyler Cooper

The Grey Area [Web Series]

 

Alexandre Pesle

Flight69 [Web Series]

Best Actress

 

Susan Gallagher

Queering [Web Series]

 

Petra Silander

I will crush You & Go to Hell [Short Film]

 

Jordan Baker

Acting Up [Web Series]

 

Louise Green

The Elephant in the Room [Short Film]

 

Suanne Braun

Unpacking [Web Series]

Best Newcomer Actor

Pierpaolo Spollon

What ever happened

to the incivility? [Short Film]

 

Odah

Flight69 [Web Series]

 

Ricardo Cerdas

Dele Viaje - Season 2 [Web Series]

 

Nicholas Meyrieux

The Cell [Web Series]

 

Yohan Genin

Nemausus [Web Series]

Best Newcomer Actress

Carlene Corsey

Loyalty [Short Film]

 

Irene Splendorini

Prime Donne [Web Series]

 

Belinda Kirwan

HActresses [Web Series]

Julie Chevalier

INK [Web Series]

Barbara Pombo

Act Something Up [Web Series]

"Pablo Cedrón" Award

Best Original Screenplay

Fabien Adda - Guillaume Lubrano

The Cell [Web Series]

Nate McCowan

Luchador [Web Series]

 

Isaac Perez, Jordi Jimeno, Ignacio Malagon

The Last Call [Web Series]

 

Adam Lavis & Jo Smyth

Sparebnb [Web Series]

 

Gustavo & Seabra

Sound of Love [Web Series]

Best

Cinematography

Andres Campos

Dele Viaje [Web Series]

 

Cyril Bron

I will crush You & Go To Hell [Short Film]

 

Maxime Roux

Nemausus [Web Series]

 

Adam Sheldon

Nick [Short Film]

Romain Fisson-Eleine

The Trick [Short Film]

 

Best Make-Up & Hairdressing

Faye Crasto

Kristal Clear [Web Series]

 

Catherine Kustra

Under the Flowers [Web Series]

 

Han Chan & Kellie McCormick

HActresses [Web Series]

 

Natalie Gomez

I will crush You & Go to Hell [Short Film]

 

Manon Amiel

Nemausus [Web Series]

 

Best

Production Design

Jan Andersson

Divine Consultants [Web Series]

 

Vincenzo De Sio & Walton Zed

Filmesque [Short Film]

 

Marta Romano

Prime Donne [Web Series]

 

Bora Omeroglu

The Elevator [Web Series]

 

Quentin Uriel

Nemausus [Web Series]

Best Original Song

La Mitad de Lo Que Soy

Performed by : Daniel Patiño Quintana

From: Dele Viaje S.2 [Web Series]

 

Actor

Performed by : WhenYoung, 

From: Acting Up [Web Series]

 

Wir Sind Die...

Performed by :  Cornelius Wurth, 

From: Fast Heroes Sixty [Web Series]

 

Best Foreign

Short Film

Dum Dum Dumroo

Producer :  Akash Goila,

 11 minutes [India]

 

What ever happened

to the incivility?

Producer : Eagle Pictures,

7 minutes [Italy]

 

The Intersecting Lines

Producer :  郭春临 & 王侃,

19 minutes [China]

Best Costume Design

Par Odlund

The Third Wish [Short Film]

 

Quentin Uriel

Nemausus [Web Series]

 

Ayca Pelvanlar & Seda Hancioglu

The Elevator [Web Series]

 

Samanta Panza, Lorenzo Bux, Manuel Bagna

Gorchlach [Web Series]

 

Richard T. Wilson

Under the Flowers [Web Series]

Best Animation

Goodnight

Producer :  Caterina De Mata [Italy]

 

Fast Heroes Sixty

Producer :  Iijia Brunck [Germany]

Divine Consultants

Producers :  Juha Fiilin [Finland]

 

Filmesque

Producer :  Vincenzo De Sio & Walton Zed [Italy]

 

Momentum

Producer :  Eric Lopez M. [Chile]

Best Special &

Visual Effects

Jean-Herbert Wzgarda

The Cell [Web Series]

 

Cathy Sitzes

The Grey Area [Web Series]

 

Bora Omeroglu

The Elevator [Web Series]

 

Jan Andersson

Divine Consultants [Web Series]

Alessio Barzocchini

Gorchlach [Web Series]

Best Original Soundtrack

Gonçal Perales

The Last Call [Web Series]

 

Gregory Para

Nemausus [Web Series]

 

Johan Alvsang

The Third Wish [Short Film]

 

Marcio Mello

Sound of Love [Web Series]

 

Eduardo Cimino

& Gustavo Braga

I'm Ander [Web Series]

Best Documentary/Mockumentary

Spectrums

Producer : Afek Testa Launer [Israel]

Hitting Zero: A Legacy

Producer : Ben Shackleford [Australia]

 

Made in London

Producer :  William Scothern [UK]

 

A Chocolate Conquest

Producers :  Roberto Navarro & Albana Rodriguez, [Venezuela]

 

Furries

Producers :  Emma Foley &

Tamryn Reinecke [Ireland]

Best Sound Design

Jessie Liu

Valley of the Mind [Short Film]

 

Germain Deniau

I will crush You & Go to Hell [Short Film]

 

Laura Martínez

The Last Call [Web Series]

 

Alix Breinl & Baptiste Ladreit

The Cell [Web Series]

 

Nathalie Sibille

Nemausus [Web Series]

Terms of Use  |  Privacy Policy   |  20 Bunhill Row, EC1Y 8UE, London, UK

follow us:
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • c-youtube

© 2015 - 2018 Bigtower Pictures Ltd. All Rights Reserved.